AKTUÁLNĚ

Planety

Právě vychází mé nejnovější dílko CD PLANETY, kterému jsem ilustroval obálku a obsáhlý booklet, a navrhl jeho celkový design. 12 písniček s hvězdnými interprety napsal a složil Matej Benko a jsou opravdu nádherné, doporučuji jako skvělý vánoční i povánoční dárek!

„Magický vesmír a jeho elementy v kouzelných písních jsou určeny pro malé i velké děti od 0 do 100 let. V jedné společnosti se díky nim ocitli umělci z širokého žánrového spektra. Projekt vymyslel a všechny písně i s texty napsal Matej Benko, v současnosti náležící k naší muzikantské elitě. Jeho výtečnou hru na klavír oceňují nejen návštěvníci koncertů jeho Quintetu a Ondřeje Rumla, ale také Českého kalendáře Michala Horáčka a letošního podzimního turné Richarda Müllera. Ke spolupráci oslovil řadu svých známých a kamarádů z uměleckého světa a výsledkem je famózní sestava. Studiové hudební těleso s Matejem Benkem utvořili Peter Binder (kytary), Rasťo Uhrík (basa), Pavel Zbořil (bicí), Vít Halška (perkuse), Michal Žáček (flétna), Dano Šoltis (vibrafon), Radek Zapadlo (saxofon), Oskar Török (trubka), Jan Jirucha (trombón), Miroslav Chyška (kytara).“

Poslechněte si rozhovor s Janem Rosákem v Českém rozhlasu
Pozvánka na výstavu skupiny Brány ve Slaném
Boekmerk
Boekmerk

Jack van Peer, Boekmerk 46/2014, Antverpy, Belgie

Z uznávaného ilustrátora slibným tvůrcem ex-libris: Oldřich Jelen

Sběratel ex libris má vždy radost z dobývání vzácných, umělecky vytříbených nebo technicky dokonalých výtvorů. Nicméně, objev nového slibného umělce s jednoznačným potenciálem pro ex-libris, poskytuje ještě větší uspokojení. Na podzim roku 2013 mi tento tak vzácný jev překřížil cestu v Epreuve d 'Artiste, překrásné antverpské galerii, kterou provozují Chris a Lucienne Verheyen. Byl jsem jimi požádán, abych svým proslovem zahájil výstavu humorných grafik Laughing at graphic art allowed?. Když jsem navštívil galerii s cílem připravit tento projev, byl jsem ohromen prací pražského umělce Oldřicha Jelena (1961). K mému překvapení byli umělec a jeho manželka při zahájení výstavy přítomni, a já jsem se s nimi mohl seznámit.

Přestože galerie Epreuve d 'Artiste má dlouhou tradici spolupráce s českými a slovenskými umělci, je stěží pochopitelné, že tento umělec byl pro většinu návštěvníků neznámý. Jediným možným vysvětlením je to, že Jelen je umělec, který se více zajímá svou práci, než o její propagaci. Při pohledu na jeho širokou a rozmanitou tvorbu lze Jelena totiž stěží nazvat začátečníkem. Jak v Antverpách, tak v Bodio Lomnago (pozn.: Itálie, výměnný den sběratelů E. L.), jsem vedl zajímavý rozhovor o jeho práci s manželkou Veronikou, která trpělivě a svědomitě překládala moje anglické otázky do češtiny.

Oldřich - pro přátele Olda - vyrůstal v malém městečku ve středních Čechách, ve stínu kopce s dominantním středověkým hradem. Tato zeměpisná okolnost se stala podstatnou součástí jeho představivosti: romantické krajiny a malebné kopce s tajemnými lesy se objevují ve velké části jeho prací.

Už jako dítě vášnivě miloval knihy a kreslení. Takže bylo jen logické, že se začal učit knihařem, profesi, ve které by mohl spojit svou lásku k umění a literatuře; profesi, která nepochybně vytvořila základ jeho řemeslné svědomitosti, trpělivosti a smyslu pro detail. V průběhu dalších let navštěvoval výtvarné kursy kreslení a malování. V této době měl několik příležitostných zaměstnání, která mu umožňovala se věnovat kreslení.

Ve věku třiadvaceti let opustil své rodné město a usadil se v Praze, kde později studoval na Akademii výtvarných umění, nejprve v atelieru malby, pak kresby. Při studiu si musel vydělávat na živobytí jako ilustrátor. Pracoval pro několik deníků a časopisů. Velmi brzy získal rozsáhlejší práci a velkou tvůrčí svobodu. Stal se tak úspěšným, že se rozhodl opustit Akademii před dokončením studia. Chtěl uměleckou svobodu a shledával akademické struktury omezujícími. Jelen přispíval svými ilustracemi do významných českých novin a časopisů, ale také např. do časopisů Playboy, Penthouse a Quo. Zvláštní význam pro něj měla ilustrátorská práce pro Kmit, časopis Centra nezávislé žurnalistiky, protože tento časopis bezvýhradně podporoval jeho výtvarně-ilustrační koncepty. V období po Sametové revoluci zde nebylo téměř žádných překážek, které by stály v cestě jeho velkému talentu.

Od roku 1998 pracoval pro prestižní nakladatelství Albatros. Dva roky po sobě mu byla udělena cena za ilustrace ke knihám Josteina Gaardera, a do konce roku 2003 ilustroval ještě několik dalších knih. Jméno si udělal také v zahraničí a to ilustrováním anglického vydání knihy Příběhy skřítků leprikonů od Bairbre McCarthy, v originále „The Keeper of the Crock of Gold“. V roce 2009 tuto knihu daroval irský předseda vlády dcerám prezidenta Obamy.

Oldřich Jelen je nadaný umělec, který si ve své tvorbě uchovává dětskou fantazii a kombinuje ji s imaginárními světy. Jeho ilustrace překonávají literární texty, jsou samostatnými příběhy, a jako takové si žijí vlastním životem. Nepřekvapilo by mě, kdyby se tyto knihy prodávaly především díky jejich poutavým ilustracím, než kvůli původnímu textu (jako je tomu v případě belgických publikací, které ilustroval Jan Bosschaert nebo Jan de Maesschalck).

Právě díky skvělé Jelenově kresebné dovednosti, je pro něj litografie ideální technikou. Své litografie tiskne spolu s tiskařským mistrem Petrem Korbelářem, jemuž může díky jeho výjimečným odborným schopnostem bezvýhradně důvěřovat.

Oldřich Jelen se bezesporu stal důležitým jménem v moderním českém uměleckém světě. Tento usměvavý optimista, spíše posluchač než řečník, je skromnost sama. Právě tato jeho skromnost z něj činí outsidera v uměleckém vesmíru, který je stále více charakterizován oportunismem a definován marketingovými strategiemi, které kladou dojem na vyšší úroveň, než obsah a řemeslnou kvalitu. Jeho optimismus a ryzí smysl pro humor a nadsázku se často odráží v jeho práci, a to i v kresbách s poněkud morbidní atmosférou, kde ožívají stíny, temné postavy se schovávají pod obřími klobouky nebo končetiny začínají vést svůj vlastní život. Tento ryzí smysl pro humor se často objevuje také v jeho pohádkových krajinách, ale ještě výrazněji je to patrné v jeho společenské kritice, například když pranýřuje zneužívání alkoholu nebo reaguje proti znečištění. Když studuji jeho kresby, často karikující každodenní život, udivuje mě, že Jelen se dosud ještě nezačal věnovat karikatuře.

Díky příteli Karlu Scherzerovi (rozhovor v čas. Boekmerk 45), a Rudolfu Broulimovi, českému tiskařskému mistru žijícímu v Antverpách (rozhovor v čas. Boekmerk 33), byly Jelenovy grafické práce vystaveny v antverpské galerii Epreuve d'Artiste. Na výstavě jsem s umělcem hovořil o podobnostech mezi knižními ilustracemi a ex libris: oba fenomény obsahují vizuální příběh, zprávu nebo popis. Dovednost a představivost, kterou Olda Jelen předvádí ve svých ilustracích, ho jistě učiní ceněným tvůrcem ex-libris. Kromě toho, je zvyklý pracovat na zakázku a více než ochotný zahájit dialog se zákazníkem. Byl jsem potěšen, když souhlasil vytvořit exlibris pro mě a mou partnerku Anitu Thys, a jsem rád, že následovala řada zakázek od ostatních členů spolku Graphia. Olda byl vskutku tak nadšený tvorbou ex libris, že se objevil na ex-libris setkání v Bodio Lomnago loni na jaře, a výsledkem této jeho návštěvy zde bylo několik nových zakázek exlibris.

Pro asociaci podporující ex libris a umělce, kteří je vytvářejí, je objev velkého talentu povzbudivou událostí. V době, kdy se budoucnost ex libris zdá být ohrožena nedostatkem zainteresovaných výtvarníků, je objevení se Oldřicha Jelena úlevou!

Jack van Peer, Graphia vzw, prezident